Алматы мемлекеттік табиғи қорығында қазіргі уақытта 1967 жылы 5 қарашада ашылған «Табиғат мұражайы» жұмыс істеуде. Мұражайдың ауданы 120 шаршы метр.

Мұражай Залдар

Ол екі бөлімнен тұратын көрініс - шөлді және таулы жер бедерлерінің сипаттамасымен көрсетілген. Әрбір көріністе жануарлар мен өсімдіктер әлемінің нақты бір тіршілігі көрсетіліп, Қызыл кітапқа енген аң - құстарға айрықша көңіл бөлінген.

Екінші бөлімде «Алматы қорығындағы жабайы жеміс – жидекті өсімдіктер» көрінісі қойылған. Бөлме қабырғасы «Біздің өлкеміздегі құстардың» көрінісімен безендірілген. Энтомологиялық жәшіктерде жәндіктердің ғылыми жиынтықтары қойылған.

Дәлізде Қазақстандағы қорықтар туралы деректер және қорықтың сызба картасы ілінген. Тағы үш көріністе қорықтың үш бағыттағы қызметтері - күзет, ғылыми және экологиялық ағарту жұмыстарының қысқаша мазмұны жазылып көрсетілген.

Мұражайда 3000-ға жуық сүлбелер мен тұлыптар жиынтығы қойылған. Мұражайдың құндылығы сол, келушілердің жергілікті жердің табиғатымен танысуы. Мұражайдан Іле Алатауының таулы аймақтарында кездесетін - ілбісті, аюды, қасқырды, жабайы шошқаны, еліктерді және тауешкілерді көруге болады. Сонымен қатар мұражайда шөлді жерлерде кездесетін құлан, қарақұйрық, ақ бөкеннің тұлыптары қойылған. Құстардан бүркіт, дала қыраны, ақбас құмай, сақалтай, үкіні көруге болады. Энтомологиялық жәшіктерде жәндіктердің жиынтығы көркемделіп, саңырауқұлақтардың, мүктердің, қыналардың, дәрілік және сирек кездесетін өсімдіктердің суреттері қойылған. Бұл жерден мұражайға келушілер Алматы облысының табиғатының билогиялық алуантүрлілігіне көздері жетеді. Салыстыра келгенде кішігірім аймақта кездесетін барлық табиғи белдеулермен қатар жер шарындағы солтүстікке тән белдеуді де көруге болады. Шөлді және шөлейтті жерлер біртіндеп далалы жерлерге, одан әрі таулы жапырақты, аралас және шыршалы орманға ауысады. Альпілік шалғынды жерлер тундраны, ал 3,5 мың шаршы метр бикітіктегі мәңгі мұздықтар мен қарлар Арктиканы еске түсіреді. Келушілер дәріс арқылы аймағымызда кездесетін өсімдіктер мен жануарлар әлемімен танысып, шөлді аймақтан бастап, биік таулы құздар мен мұздықтарға дейінгі көрністі көре алады.

Мұражайға келушілер

Жоғары сынып оқушылары, колледж және жоғары оқу орындарының студенттері - мұражай келушілерге 95% -дан астамы. Жыл сайын, 4000-ға жуық адам табиғаты мұражайында қатысатын 300-ге жуық дәрістер, экскурсиялар, бар.

Мұражайда дәрістер және талқылау біздің өңірдің фауна мен флора ағымдағы жағдайы, аймақтағы қоршаған ортаны қорғау мәселесін, мектеп және басқа да бағдарламалар бойынша тақырыптық сессиялар қамтиды.

Біздің мұражайдан оқушылар экололгиялық ағарту бөлімі қызметкерлерінің көмегімен туған өлкенің табиғат кешендерімен танысады. Балалар табиғатты аялауға, табиғатта кездесетін әрбір гүлдің, көбелектер мен жәндіктердің оны қоршаған ортаның әдемі, нәзік екенін түсіне бастайды.

Мұражай iс-шаралар

Посетив музей, экскурсанты получают необходимый минимум теоретических знаний, которые затем закрепляли на экскурсиях по экологическим тропам.

Экскурсионно-просветительская деятельность осуществляется путем организации научно-познавательных и экологических экскурсий, а также учебной, пропагандисткой, выставочной, музейной, культурно-просветительской и иной работой по вопросам охраны природы и заповедного дела.

Ежегодно отдел экопросвещения проводит массовые экологические мероприятия, семинары, летние эколагеря, а также организует научно-познавательные экологические экскурсии в музее природы и по экологическим тропам заповедника.

Мұражайының ашылуы сағат

Музей работает с 10:00 до 17:00

Выходные: суббота, воскресенье

В летний период - с 10:00 до 17:00

Мұражайына құны

- для взрослых – 150 тенге.

- для студентов – 75 тенге.

- для школьников – 70 тенге.